קורס הכשרת מנקרים
מתאים לך להיות,
מנקר מעולה!

על הקורס

קורס ניקור

תחום הניקור הינו גולת הכותרת של ההכשרה התורנית ב’מרכז דעת’, אשר היה הראשון להוביל את מהפכת הניקור לשיטת הרב מחפוד שליט”א ולשיטת הירושלמי.

בעבר הלא רחוק, עולם השחיטה היהודי היה חסר את הידע הדרוש לניקור כהלכה, הדורש דיוק רב ומיומנות, ועל כן, מקובל היה למכור לגוי את חלקה האחורי של הבהמה.

הרב מחפוד שליט”א, חלוץ תחום הניקור בארץ ובעולם, שם לו למטרה להפוך את מלאכת הניקור למעשית, ובעקבותיו, הרים ‘מרכז דעת’ את הכפפה לפני כעשור והיה הראשון להקים קורסים בתחום הניקור. עם השנים, ייסדנו דור חדש של מנקרים מיומנים ויראי שמים, מכל העדות והחוגים, הבקיאים במלאכה המורכבת ונהנים מביקוש רב מצד מערכות הכשרות השונות. 

קורס ניקור מטעם ‘מרכז דעת’ מעניק לתלמידים הכשרה מקיפה תחת פיקוח רבני ובליווי צמוד, במטרה להביא כל תלמיד ותלמיד לרמת מיומנות מקסימלית.

לאחר מספר חודשים של לימוד מעמיק, יצא התלמיד אל שוק העבודה כמנקר מומחה לשיטת הרב מחפוד שליט”א ולשיטת הירושלמי, ובידו תעודת ההסמכה היוקרתית של ‘מרכז דעת’.

‘מרכז דעת’ שם לו למטרה לספק מענה לביקוש הגובר למוהלים מוסמכים והיה הראשון להקים קורס  הכשרה למוהלים. במהלך העשור האחרון, העמיד המרכז דור חדש של מוהלים מוסמכים ומיומנים הנהנים מביקוש רב.

מטרות הקורס

תוכנית הלימודים

 • הכרת הציוד הנדרש והכנתו למלאכת הניקור
 • הכרת מבנה הבהמה וחלקיה
 • לימוד יסודות וסדר הפירוק
 • לימוד יסודות הקילוף
 • לימוד שיטת החיטוט ויסודותיה
 • הכרת החלקים הרלוונטיים בבהמה
 • לימוד סדר הניקור לפרטיו
 • הכרת חתיכות הטריפה ומיקומן
 •  ועוד…
 • ראיון אישי ע”י רב בכיר
 • ציון מבחן עובר  75% עיוני ומעשי
 • חובת השתתפות של 85% נוכחות מכלל המסלול.

דרישות הקורס

תעודה

 • תעודת הסמכה ממרכז דעת, 
 • המלצה לבתי מטבחיים ממנקר בכיר.
קורס הדרכת כלות

שואף להפוך למנקר מומחה ולהתפרנס בכבוד?

‘מרכז דעת’, מרכז ההכשרה התורני הוותיק בעולם והמוביל בישראל, בארה”ב ובאירופה, מזמין אותך להצטרף לתכנית ההכשרה היסודית והמקיפה בעולם ולצאת אל שוק העבודה עם תעודת ההסמכה המכובדת שתמקם אותך בשורה הראשונה בעולם הניקור מיד עם סיום הלימודים.

על נבחרת ‘מרכז דעת’ נמנים רבנים מיומנים ומנוסים שמאחוריהם שנים רבות בתחום הנלמד והצוות כולו מעניק לכל תלמיד ותלמיד ליווי אישי ומסור בזמינות מלאה. הלימודים מתקיימים בקבוצות מצומצמות, המאפשרות לצוות הרבנים להעניק לכל תלמיד יחס פרטני ולהביא כל תלמיד אל ההצלחה המקסימלית. עם סיום הקורס, כאשר יוצא התלמיד אל עולם העבודה ונדרש להוציא אל הפועל את הידע שרכש, צוות המרכז מלווה אותו במסירות בתהליך ההשמה וזמין לכל שאלה לכל אורך הדרך.

מחפש אפיק הכנסה רווחי בסביבה תורנית? צור קשר עוד היום עם מומחי מרכז דעת ובתוך מספר חודשים תהפוך למנקר מיומן ומבוקש!

אם גם אתם שואפים להפוך למוהלים מיומנים מן השורה הראשונה וליהנות מפרנסה בשפע, בס”ד, פנו אלינו !

נשמח לספק מענה לכל שאלה בזמינות מלאה ולהבטיח את שביעות רצונכם המלאה לכל אורך הדרך!

מידע נוסף על קורס ניקור

קורס ניקור

ניקור היא מלאכת מחשבת המיועדת להכשיר חלקים גדולים בגוף הבקר באמצעות הסרת החלב וגיד הנשה מגוף הבהמה. ניקור כהלכה היא פרקטיקה שלא הייתה תמיד מצויה בידי עולם השחיטה היהודי ובהיעדרה נאלצה תעשיית הבשר למכור את החלקים האחוריים של הבהמות לגוי, חלקים הנחשבים לשופרא דשופרא של הבקר. כיום, זקוק ענף השחיטה הכשרה לידיים מקצועיות נוספות שיענו על מלוא צרכי הניקור בתעשיית הבשר הישראלית. הירשמו לקורס ניקור של מרכז דעת, המרכז הוותיק והמוביל בישראל ללימוד מקצועות התורה, והצטרפו לנבחרת מקצועני הניקור של ענף הכשרות הישראלי, נבחרת המונה כיום עשרות בודדות של מנקרים מובחרים, שלצדם תוכלו לפתח לעצמכם מקצוע ולשרת את צרכי השחיטה הכשרה של העם היהודי.

הכשרה מקצועית סביב מלאכת הניקור

במסגרת קורס ניקור של מרכז דעת, תלמדו על הרקע ההלכתי של פעולת הניקור, על מטרתו ועל האזורים בגוף הבהמה בהם מבוצעת המלאכה. במיוחד תלמדו על המלאכה המורכבת של הוצאת החלב באמצעות שורה של פעולות הכוללות דקירה של הבשר, חיתוך קליפה, גירור ולבסוף ניקור. פעולת הניקור מבוצעת לאחר השחיטה והבדיקה אך לפני ההמלחה והיא כוללת טיפול בכלי דם, חלב וגיד הנשה. לאורך תהליך הניקור מבוצעות שורה של פעולות על פי סדר קבוע מראש המיועד להבטיח את כשרות הבשר בצורה יסודית ומדויקת. סדר הפעולות, שיילמד לפניי ולפנים במסגרת הקורס, כולל השחזת סכינים, פירוק, שני פולין, שייטל קילוף, צ’יך קילוף, סינטה קילוף, וייס קילוף, קצ’קה קילוף וחלקי פנים. פעולת הניקור הופכת למורכבת הרבה יותר כאשר מדובר בחלקו האחורי של הבקר, החלק שנחשב לאיכותי ביותר ומהווה כ-60% מגוף הבקר. במסגרת קורס ניקור של מרכז דעת תלמדו את תורת הניקור ואת המלאכה הפרקטית על שלביה ופרטיה הקטנים ביותר, על מנת שתוכלו לתת מענה מלא לכל צרכי הכשרות בענף הבשר, גם סביב חלק הגוף האחורי של הבהמה.

המקצוע שמביא את קולינריית העלית למטבח היהודי

במשך שנים ארוכות “הסתפק” המטבח היהודי בחלק קטן מגוף הבהמה, החלק שבו אינם מצויים הנתחים האיכותיים של הבהמה, וזאת כמובן מטעמי כשרות, קרי חוסר היכולת של תעשיית הבשר המקומית לעמוד בהלכות הכשרות הנובעות ממלאכת הניקור. במסגרת קורס ניקור של מרכז דעת, תוכלו לרכוש את הידע המקצועי ואת אומנות הניקור ולהצטרף לנבחרת שמביאה את נתחי העלית של הבהמה אל המטבח היהודי.

הקבלה לקורס מותנית במעבר ריאיון אישי עם רב בכיר וההסמכה תינתן לבוגרים שיעמדו בתנאי המעבר של מבחן עיוני ומעשי וכן יעמדו בחובת ההשתתפות בקורס. בוגרי קורס ניקור של מרכז דעת, יקבלו תעודת הסמכה ממרכז דעת והפנייה לבתי מטבחיים ברחבי הארץ בתפקיד מנקר בכיר.

צרו עמנו קשר עוד היום ועשו את הצעד הראשון לקראת השתלבות בענף השחיטה הכשרה בישראל והצטרפות לצוות המובחר של עשרות בודדות של מנקרים המשרתים את הענף כולו.