קורס משגיחי כשרות

מתאים לך להיות,
משגיח כשרות מעולה!

על הקורס

קורס משגיח כשרות

העולם הגדול, אשר הפך בעשורים האחרונים לכפר גלובלי נגיש וזמין, הרחיב באופן משמעותי את מרחב האפשרויות בתחום המזון הכשר והביקוש למשגיחי כשרות מיומנים הולך וגובר.

'מרכז דעת', מרכז ההכשרה התורני הבין לאומי הוותיק בעולם, הוקם לפני למעלה מעשור והיה הראשון לספק מענה מקצועי בתחום ההכשרה התורנית באמצעות מעטפת קורסים נרחבת. מאז ועד היום, ניצב 'מרכז דעת' בחזית הענף ומכשיר משגיחי כשרות מצטיינים במסלול ההכשרה המקיף בעולם, היורד לפרטים הקטנים ביותר ומתקיים תחת פיקוח רבני מלא.

מטרת הקורס הינה להקנות למשתתפי הקורס ידע הלכתי מקיף בתחום ייצור המזון על כל רבדיו, בדגש על חשיפה לחידושים הטכנולוגיים המשולבים בהליכי הייצור והתייחסות פרטנית לבעיות כשרות נפוצות, לשילוב רכיבים כימיים בייצור, לענייני תרומות ומעשרות, לנושא המליחה ועוד.

מטרות הקורס

תוכנית הלימודים

תכנית הלימודים מותאמת לתכנית הלימוד מטעם הרבנות הראשית לישראל.

בין הנושאים הנלמדים בקורס:

 • הליכי ייצור מזון
 • היכרות עם חומרי ייצור מזון, חומרי גלם, חומרי טעם וריח, חומרי השבחה, אמולסיפירים ועוד.
 • מהותו של משגיח כשרות
 • הלכות תרומות ומעשרות
 • הלכות מליחה
 • הלכות פת עכו"ם
 • חזרות ומבחני סיכום לקראת הבחינה החיצונית מטעם הרבנות הראשית לישראל
 • סיורים בשטח בליווי הרב
 • ועוד…
 • ראיון אישי ע"י רב בכיר
 • ציון מבחן עובר  75% עיוני ומעשי
 • חובת השתתפות של 85% נוכחות מכלל המסלול.
 • בסיום הקורס יידרשו התלמידים להגיש עבודת גמר בנושא השגחה ותהליכי ייצור מזון
 • ציון עובר לקבלת תעודה מטעם הרבנות הראשית לישראל: 65%
 • המבחן הסופי מתקיים ברבנות הראשית לישראל

דרישות הקורס

תעודה

 • תעודת הסמכה ממרכז דעת, 
 • תעודת רשמית ממשלתית מטעם הרבנות הראשית לישראל
קורס הדרכת כלות

הצלחה מובטחת!

תכנית הלימודים מתבצעת בקבוצות מצומצמות. מתכונת זו מבטיחה יצירת קשר אישי ורציף עם הרבנים המנחים את הקורס ומאפשרת לכל תלמיד להגיע להצלחה מלאה בס"ד.
בסיום הקורס תינתן לכל תלמיד שהגיע לממוצע הציונים הדרוש תעודת הסמכה מטעם הרבנות הראשית לישראל כמו גם תעודת הסמכה מטעם 'מרכז דעת'.

תעודת ההסמכה של 'מרכז דעת' ממתגת את הבוגרים היוצאים אל השוק כמשגיחי כשרות ברמה אחרת, אשר עמדו בהצלחה בתכנית ההכשרה המקצועית והמקיפה בעולם, וביכולתם לעמוד בעז"ה בכל אתגר שיזמן להם תפקיד מורכב ואחראי זה.

מרכז דעת מלמד גם קורסים נוספים כמו קורס שחיטת עופות, קורס שחיטת בהמות ועוד.

מידע נוסף על קורס משגיחי כשרות

עבודתו של משגיח הכשרות היא האחריות לוודא כי ההתנהלות בתוך מטבח או מפעל מזון המשרת את הציבור, עונה על כלל הלכות הכשרות וכי אדם שומר כשרות יכול ליהנות מתוצרתם תוך בטחון מלא בכשרותה של התוצרת. במסגרת קורס משגיחי כשרות של מרכז דעת, המרכז הוותיק והמוביל בישראל להכשרה במקצועות התורניים, רוכשים משתתפי הקורס את כל הידע ההלכתי והמיומנויות הנדרשות לפיקוח כשרות לטובת הציבור.

הלכות כשרות

בישראל קיים רוב עצום של אזרחים המקפידים על כשרות המזון, מעבר להיקף אוכלוסיית החרדים, הדתיים והמסורתיים, ומשכך חוקקה מדינת ישראל חוקי כשרות המחייבים כל מסעדה, בית קפה, מטבח ציבורי, מפעל מזון או מפעל משקאות להתנהל על פי הלכות הכשרות, בכפוף לפיקוח משגיח כשרות, על מנת ליהנות מתעודת כשרות – זאת על מנת להעניק לצרכן היהודי בישראל כי המזון אותו הוא מכניס לפיו, עומד בכל הלכות הכשרות. הלכות כשרות אלה מכסות את כל התווך שבין הגידול החקלאי של תוצרת מזון ועד הגשת תוצר המזון הסופי לצרכן שומר הכשרות – אופן הגידול החקלאי, אופן הטיפול בתוצרת החקלאית, תנאי המקום בו מעובדים חומרי הגלם, תהליכי עיבוד המזון, המקום והזמן בהם מעובד המזון ומוגש לצרכן ועוד.

הקניית מיומנויות והלך רוח

במסגרת קורס משגיחי כשרות של מרכז דעת, לומדים משתתפי הקורס על כל ההלכות שאותן יהיה עליהם לאכוף במסגרת תפקידם כמשגיחי כשרות, לרבות כל הטכניקות והמתודולוגיות לניהול עבודת הפיקוח וניהול הקשר עם גופים רבניים אחראיים כדוגמת הרבנות הראשית, בד"ץ וגופי כשרות נוספים. בכלל זה, לומדים משתתפי הקורס על ענפי הכשרות, הגדרת תפקיד משגיח הכשרות, אחריות ותפיסה מקצועית ודתית של השגחת כשרות, לצד הלכות הכשרות עצמן, ובכלל זה דיני בשר וחלב, הכשרת בשר ודגים, זיהוי טריפה, חרקים במזון, הגעלת כלים, ליבון כלים, טבילת כלים, תרומות ומעשרות, הפרשת חלה, ערלה, איסור חדש, תערובות, עכו"ם, פסח, שבת ומועד ועוד. כמו כן, לומדים משתתפי הקורס על טכנולוגיות מזון בשימוש, פרוצדורת הכשרות וסימון כשרות, אתיקה מקצועית והתנהלות אישית מקצועית בתהליכי הפיקוח.

קורס משגיחי כשרות – ההכשרה המקיפה והמקצועית ביותר בעולם הכשרות

דיברנו במאמר שלם על לימודי משגיח כשרות, קורס משגיחי כשרות של מרכז דעת נבנה על בסיס תהליכי חשיבה ארוכים, במטרה לבנות מסגרת מקצועית בה יוכלו בוגרי הקורס לקבל כלים פרקטיים שימושיים שיסייעו להם במילוי תפקידם ואחריותם כלפי הציבור. בכלל זה, לומדים משתתפי הקורס על טכנולוגיות מזון חדשות, בעיות ואתגרים טיפוסיים סביב כשרות המזון, שימוש ברכיבים כימיים בתעשייה ועוד.

לקורס יתקבלו מועמדים שיעברו ראיון אישי עם רב בכיר. קבלת הסמכה מותנית בעמידה בתנאי המעבר של מבחן הסיום וברף המינימום לנוכחות בקורס, הגשת עבודת גמר וקבלת ציון עובר במבחן הסופי שייערך מטעם הרבנות הראשית לישראל. בוגרי הקורס יקבלו תעודת הסמכה כמשגיחי כשרות מטעם מרכז דעת ומטעם הרבנות הראשית לישראל.

צרו קשר עוד היום ושריינו את מקומכם כמשגיחי כשרות מקצועיים ומוסמכים במערך הכשרות הישראלי, לטובת הציבור ולמען העם היהודי בציון.